Kognityvinė elgesio terapija (KET) yra visame pasaulyje populiari, turinti daugiausiai mokslinio pagrindimo psichoterapijos metodika. Kognityvinės elgesio terapijos viena pagrindinių prielaidų yra ta, jog žmogaus reakcijas į įvykius, lemia ne įvykiai, o mūsų interpretacijos t.y. mintys apie tuos įvykius. Bet kuri situacija, įvykis mums sukelia mintis, tos mintys sukelia tam tikras emocijas, jausmus, kuriuos jaučiame kūne - per kūno pojūčius, o kilusios emocinės reakcijos lemia mūsų impulsus veikti ir veikia mūsų elgesį bei pasirinkimus.
Taigi, remiantis KET žmogus sąveikauja su savimi ir pasauliu per keturias sistemas:
- 1) Mintis
- 2) Emocijas
- 3) Elgesį
- 4) Kūno pojūčius (fiziologines reakcijas ir ypatumus).
Pakeitę bent vieną iš elementų pvz. savo mintis (mąstymą) - paveikiame ir kitus elementus - emocijas, kūno pojūčius ir elgesį.
Kai susiduriame su psichologiniais sunkumais ar sutrikimais, paprastai tariant, būname užsisukę disfunkciniame cikle t.y. mąstome neigiamas, savikritiškas, iškreiptas, dažnai realybės neatitinkančias mintis, jos lemia tai, kad patiriame daug sunkių, diskomfortą keliančių jausmų (nerimą, liūdesį, depresiškumą, beviltiškumą, nusivylimą ir pan.), o tai lemia mūsų elgesį - norime atsitraukti, vengti, pasiduoti arba pernelyg aršiai ginti savo poziciją, konfliktuoti ir pan.
Disfunkcinio ciklo pavyzdys
KET padeda išeiti iš disfunkcinio ciklo
Pakeitę bent vieną iš elementų pvz. savo mintis (mąstymą) - paveikiame ir kitus elementus - emocijas, kūno pojūčius ir elgesį. Kas tuo metu vyksta? Piešiame naują ratą, naują ciklą. Mintys tampa labiau subalansuotos, atitinkančios realybę, orientuotos į tikslą, savęs palaikymą, to pasekmė, jog jaučiamės labiau atsipalaidavę, ramesni, jaučiame daugiau entuziazmo ir smalsumo, turime daugiau resursų ir jėgų elgtis tinkamai, asertyviai, mums palankiu ir naudingu būdu.